20 września 2023| blog, podstrony, prawo, Zarządzanie


Czy urlop macierzyński zawsze chroni przed zwolnieniem?

Jednym z przejawów ochrony macierzyństwa jest zapewnienie stabilności zatrudnienia pracownikom sprawującym opiekę nad potomstwem. Nie jest to jednak ochrona bezwzględna. Kiedy pracownik na urlopie macierzyńskim może obawiać się utraty pracy?

Urlop macierzyński przysługuje zarówno pracownicy pozostającej w stosunku pracy z pracodawcą, jak i ojcu dziecka pozostającego w stosunku pracy (niekoniecznie z tym samym pracodawcą co matka dziecka). Warunkiem uzyskania prawa do urlopu macierzyńskiego przez ojca jest rezygnacja matki z części tego urlopu.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Wymiar urlopu macierzyńskiego jest zależny od liczby urodzonych dzieci. Jeżeli doszło do urodzenia przy jednym porodzie:

  • jednego dziecka – urlop macierzyński wyniesie 20 tygodni,
  • dwojga dzieci – urlop macierzyński wyniesie 31 tygodni,
  • trojga dzieci – urlop macierzyński wyniesie 33 tygodnie,
  • czworga dzieci – urlop macierzyński wyniesie 35 tygodni,
  • pięciorga i więcej dzieci – urlop macierzyński wyniesie 37 tygodni.

Wykorzystanie części urlopu macierzyńskiego przed porodem

Pracownica będąca w ciąży, która nie przebywa na zwolnieniu lekarskim, ma prawo do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego przed porodem. Ustawowo kobieta w ciąży ma prawo do wybrania maksymalnie 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed dniem rozwiązania.

Okres ochronny

Art. 177 Kodeksu pracy określa, że co do zasady pracodawca nie ma prawa zwolnić ani pracownicy w ciąży, ani przebywającej na urlopie macierzyńskim. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły uzależnione od zachowania pracownicy lub od rodzaju umowy, jaki wiąże ją z pracodawcą.

Upadłość lub likwidacja zakładu pracy

Przez pojęcie upadłość pracodawcy rozumie się wydanie przez sąd upadłościowy postanowienia o ogłoszeniu upadłości firmy. Data wydania przez sąd postanowienia jest datą upadłości zakładu pracy i od tego momentu następuje uchylenie szczególnej ochrony zatrudnienia pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim.

Likwidacja zakładu pracy to całkowite, stałe i faktyczne unieruchomienie zakładu pracy jako całości, a nie jedynie likwidacja jednostki organizacyjnej tego zakładu.

Zasiłek macierzyński a upadłość lub likwidacja pracodawcy

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu likwidacji lub upadłości pracodawcy w okresie urlopu macierzyńskiego nie oznacza przerwania przysługiwania zasiłku macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński nadal będzie przysługiwał, a upadłość firmy lub jej likwidacja nie wpływa na okres i wysokość świadczenia.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące powyższego artykułu lub ogólno pojętego prawa pracy to serdecznie zapraszam do kontaktu poprzez moją stronę internetową lub moje konta na kanałach social media.