11 kwietnia 2022| blog, podstrony, Zarządzanie


Dlaczego akurat nasza firma?

Pytania, które irytują kandydatów

Wiele pytań, które słyszymy na rozmowie o pracę potrafi wpędzić nas w sporą irytację. Potencjalni pracodawcy często wypytują nas o motywacje, które nami kierowały, gdy postanowiliśmy zwolnić się z poprzedniej firmy i poszukać nowego miejsca zatrudnienia.  Aktualnie pracodawcy bardzo dbają o to, aby przyjmować do swoich firm osoby, dla których czynnik finansowy nie jest jedyną motywacją w decyzji o zmianie pracy. 

Pytanie dotyczące motywacji zmiany miejsca pracy jest jednym z pytań, które pojawia się najczęściej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętajmy, że podczas każdej rozmowy, również tej kwalifikacyjnej warto być szczerym, ponieważ osoba rekrutująca ma zazwyczaj duże doświadczenie i w bardzo łatwy sposób będzie potrafiła rozpoznać szczere wyznanie od ukartowanego kłamstwa. 

Dlaczego to Ciebie powinniśmy zatrudnić?

Jednym z pytań, którego bardzo boją się osoby idące na rozmowę o pracę jest: dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić? lub co wyróżnia Cię od innych kandydatów?

Rekruterzy zadają to pytanie, aby sprawdzić, czy jesteś świadomy swojej wartości rynkowej. Odpowiadając na nie, możesz pokazać swoją znajomość branży i specyfiki pracy na danym stanowisku. Jeżeli jesteś przekonany o swojej wartości, odpowiedź na to pytanie pójdzie Ci na pewno dobrze. Do tego pytania warto przygotować się wcześniej. Dobrze, abyśmy mieli jakiś punkt odniesienia, którym mogą być dla przykładu nasze mocne cechy, które będziemy mogli wykorzystać w pracy na danym stanowisku. Przed samą rozmową dobrze jest przeczytać ponownie ofertę pracy. Skup się na wymaganiach i obowiązkach. Najważniejsze będą na górze listy. Zaznacz je i zastanów się, jakie posiadasz umiejętności i osiągnięcia zawodowe, które są związane z wymogami w ogłoszeniu.

Gdzie widzisz siebie za pięć lat?

Pytanie, które dotyczy perspektywy pięciu lat naszego rozwoju często jest pytaniem, na które z trudem potrafimy odpowiedzieć nawet samym sobie. Eksperci często podkreślają, że tym pytaniem rekruter chce się dowiedzieć, czy i jak zamierzasz wypracowywać swoją ścieżkę do awansu. Większość pracodawców poszukuje kandydatów, którzy chcą pozostać w firmie na dłuższą metę, dlatego warto dobrze zastanowić się przed odpowiedzią na to pytanie. 

Co jest Twoim największym sukcesem?

Mówienie o swoich mocnych stronach często przyprawia nas o dreszcze, natomiast istnieje też pytanie, które posiada jeszcze większą moc: co uważasz za swój największy sukces? Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie warto jest sobie przypomnieć, że mówienie o faktach, nie jest chwaleniem się. Pracownicy, którzy potrafią dążyć do sukcesów i cieszyć się z nich, są zawsze pozytywnie odbierani. Pracodawca szuka dokładnie takich kandydatów.

Szczerość to podstawa!

Musimy mieć na uwadze, że wszelkie naciąganie prawdy nie jest dobrym pomysłem. Wiele deklaracji, które damy potencjalnemu pracodawcy może być w bardzo szybki sposób zweryfikowanych i wtedy nasze kłamstwo może szybko wyjść na jaw. 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące powyższego artykułu lub ogólnopojętego prawa pracy to serdecznie zapraszam do kontaktu poprzez moją stronę internetową lub moje konta na kanałach social media.