Czy zdalne zaangażowanie istnieje?
Tworzenie zaangażowania w zespole nie należy zawsze do grona najłatwiejszych zadań. Jeżeli jeszcze zdamy sobie sprawę, że przychodzi nam budować zaangażowanie w formie zdalne, to zadanie wydawać się może podwójnie trudne. Czy faktycznie budowanie zaangażowania w wirtualnym zespole musi być naszą zmorą?
Droga na skróty? Omijaj!
Każde zaangażowanie potrzebuje czasu. Budowa zaangażowania podczas pracy wirtualnego zespołu nie trwa kilka sekund, musimy pamiętać, że czas jest sprzymierzeńcem przyswajania wiedzy. Na samym początku pracodawca musi upewnić się, czy jego pracownicy posiadają wszystkie niezbędne materiały oraz sprzęt, który jest niezbędny do wykonywania konkretnych czynności w zdalnym trybie pracy. Jednym z pierwszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę jest połączenie internetowe. Bez dobrego połączenia internetowego, które pozwoli nam na płynne przekazywanie informacji nie ma mowy o swobodnej komunikacji na linii pracodawca – pracownik.
Budowanie dobrych relacji z pracownikami w formie online
Niezależnie od tego, czy pracujemy zdalnie, czy z biura to musimy pamiętać, że budowanie dobrych relacji z pracownikiem jest elementem nadrzędnym. Każda dobra relacja oparta jest na dialogu, warto pamiętać o dopytywaniu swoich pracowników o ich motywacje oraz cele z nimi związane. Musimy pokazywać, że zależy nam na dobru naszych pracowników i nie zwracamy uwagi tylko i wyłącznie na nasz zysk.
Sprawczość pracownika w perspektywie firmy
Każdy chce się czuć potrzebny. Wielu pracowników różnych firm skarży się, że praca zdalna odebrała im poczucie sprawczości i świadomość bycia wysłuchanym. Musimy zatem zadbać, aby nasi pracownicy byli świadomi, że są ważnymi elementami w misji firmy, że bez ich wsparcia wspólny cel nie jest możliwy do osiągnięcia. Świadomość sprawczości bardzo często wypływa z kontaktu i często ma związek z rozmowami nieformalnymi. Jak wskrzesić takie konwersacje w formie online?
Jako menadżer mamy wpływ na tworzenie przestrzeni do budowania międzyludzkich relacji, w tym wypadku wirtualnej przestrzeni. To nie my decydujemy, czy ktoś się z kimś zaprzyjaźni – ale to my możemy zaprosić członków zespołu do wirtualnych nieformalnych spotkań, na których wszyscy poznają się lepiej między sobą.
Rozwój to klucz do zaangażowania
Budowanie zaangażowania jest ściśle powiązane z rozwojem. Mówi się, że doceniony pracownik to dobry pracownik – coś w tym jest. Pamiętajmy jednak, że docenienie pracownika można dokonywać na wiele sposobów. Jednym ze sposobów, który daje obopólną korzyść jest szkolenie. Praca wirtualna daje o wiele większe możliwości kształcenia z niższym budżetem. Warto skorzystać z licznych opcji webinarów, wirtualnych warsztatów i kursów online.
Inwestycja w dobry kontakt to podstawa!
Żeby móc pochwalić się dobrymi relacjami ze swoimi pracownikami musimy wiele zainwestować. Głównym elementem, który musimy poświęcić, aby relacje na linii pracodawca – pracownik były dobre jest czas. Dobre zaangażowanie pracowników zarówno w formie zdalnej jak i stacjonarnej jest ściśle związane z feedback’ kiem i znajomością potrzeb swoich pracowników. Jeżeli będziemy wiedzieli w jaki sposób możemy odpowiedzieć na potrzeby naszych pracowników, to można uznać, że jesteśmy częściowo wygrani.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące powyższego artykułu lub ogólno pojętego prawa pracy to serdecznie zapraszam do kontaktu poprzez moją stronę internetową lub moje konta na kanałach social media.