25 maja 2022| blog, podstrony, Zarządzanie


Gdzie zamieszczać oferty pracy?

Lokalizacja oferty jest istotna dla obu stron

Miejsce, w którym znajduje się konkretna oferta pracy jest ważne zarówno z perspektywy szukającego, jak i samego pracodawcy. Giganci na rynku pracy pozostawiają obszar rekrutacji profesjonalnym podmiotom, które zawodowo świadczą usługi rekrutowania specjalistów z każdej dziedziny. To bardzo wygodne rozwiązanie, które tak naprawdę ogranicza rolę firmy do wypunktowania wymagań względem kandydata i uregulowania rachunku za usługę. Firma rekrutacyjna samodzielnie stworzy ofertę, znajdzie kandydatów, przeprowadzi proces rekrutacyjny, a na końcu przekaże wyniki firmie poszukującej pracownika. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne, na które nie każda firma może sobie pozwolić.

Możliwości jest wiele…

Internet kusi nas wieloma miejscami, w których możemy publikować oferty, lecz wszystkim nam chodzi o to, aby nasz anons dotarł do sprecyzowanego  grona odbiorców. Istnieje kilka sprawdzonych ścieżek, które warto zabrać pod uwagę, gdy będziemy poszukiwali miejsca do publikowania naszej oferty. 

  • Dedykowane serwisy z ogłoszeniami o pracę – istnieją portale, które “zawodowo” zajmują się zamieszczaniem ofert. W poszukiwaniach idealnego pracodawcy mogą pomóc nam specjalne filtry, których zadaniem jest koncentracja na naszych celach poszukiwania. 
  • Serwisy z ogłoszeniami lokalnymi – Serwisy z ogłoszeniami lokalnymi cieszą się ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na różnorodność usług. Oferty sprzedażowe, matrymonialne, usługowe aż w końcu dotyczące pracy – możliwość odnalezienia wszystkiego w jednym miejscu sprawia, że nawet nie szukając aktywnie zatrudnienia, podczas przeglądania serwisu można ze zwykłej ciekawości zajrzeć i do tej kategorii.
  • Media społecznościowe – chyba dla nikogo nie jest już tajemnicą, że social media to prawdziwa kopalnia ofert pracy. Istnieje wiele wewnętrznych grup, które skupiają ludzi z konkretnych branż, aby jeszcze lepiej docierać do grupy docelowej. Pracodawca uzyskuje podstawowe informacje na temat kandydata, gdy ten kontaktuje się bezpośrednio z pozycji danego konta, co jest kolejnym dużym plusem w kontekście “prześwietlania” kandydatów przez ich potencjalnych pracodawców. 

Wybór jest ogromny ale czy warto iść na ilość? 

Ścieżek, które pomogą nam w dotarciu do potencjalnych jest wiele ale pamiętajmy, że nie wszystkie miejsca, w których można publikować oferty pracy będą pasowały do specyfiki naszej organizacji. Kanały dotarcia do kandydatów należy ustalić w oparciu o dane stanowisko i wymagane na nim kwalifikacje, budżet firmy oraz czas dostępny na znalezienie nowego pracownika. 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące powyższego artykułu lub ogólno pojętego prawa pracy to serdecznie zapraszam do kontaktu poprzez moją stronę internetową lub moje konta na kanałach social media.