10 maja 2022| blog, podstrony, prawa pracowników, Zarządzanie


Jak napisać referencje dla swojego pracownika?

Kto potrzebuje referencji?

Pisanie referencji dla pracownika nie jest zadaniem łatwym dla wszystkich pracodawców. Zadanie jest dość trudne, bowiem referencje to dokument formalny. Referencje są często kluczowe w przypadku pracowników, którzy mają małe doświadczenie zawodowe. W Polsce najczęściej pracodawcy wystawiają referencje dla pracowników biurowych, ponieważ taki dokument przydaje się w branży administracyjnej lub kadrowo-płacowej. 

Wzór jako deska ratunku

Dobrym rozwiązaniem, gdy pracodawca nie ma pewności w jaki sposób napisać referencje jest posłużenie się wzorem takiego dokumentu. Pamiętajmy, że referencje dla pracownika mogą być napisane w dowolny sposób, jednak dobrze jest dostosować je do kilku ogólnych zasad. Dobre referencje dla pracownika powinny zatem zawierać następujące elementy:

  • miejscowość i datę
  • imię i nazwisko pracownika i nazwę zajmowanego stanowiska
  • okres zatrudnienia w firmie
  • zakres obowiązków i codziennych zadań pracownika
  • opis cech charakteru pracownika
  • obiektywną i rzetelną opinię na temat pracownika
  • imię i nazwisko, nazwę stanowiska i podpis osoby wystawiającej referencje

Referencje online

Kilka serwisów społecznościowych – np. LinkedIn, pozwalają na umieszczenie w profili pracownika referencji od osób, które z pracownikiem współpracowały. Osobą umieszczającą tego typu referencje nie musi być pracodawca – może to być również klient, kontrahent bądź współpracownik. Referencje od współpracowników również niosą dla potencjalnego pracodawcy ważne informacje i jeśli wiemy, że nasz kolega z pracy bardzo dobrze wspomina współpracę z nami, można poprosić go o referencje.

Pamiętajcie, że bez względu na to, czy referencje publikujemy w formie tradycyjnej, czy też poprzez internet, to nadal myśleć powinniśmy o nich w sposób poważny, ponieważ jak pisałam wyżej – referencje to dokument formalny, który często może zaważyć na zawodowej ścieżce naszych pracowników.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące powyższego artykułu lub ogólno pojętego prawa pracy to serdecznie zapraszam do kontaktu poprzez moją stronę internetową lub moje konta na kanałach social media.